Montreal International Documentary Festival

fr
Box Office F.A.Q

Search films, news, screening numbers and events by keywords

RIDM 12 Nov. - 02 Dec. 2020

Forum RIDM 12 - 19 Nov. 2020

Films in Competition

  • International Feature Competition:

Prizes awarded:

Grand Prize for International Feature Competition presented by TV5

Special Jury Prize for International Feature Competition 

Eligibles Films:

-Aswang by Alyx Ayn Arumpac

-A Machine to Live In by Yoni Goldstein and Meredith Zielke

-IWOW: I Walk On Water by Khalik Allah

-małni – towards the ocean, towards the shore by Sky Hopinka

-The Metamorphosis of Birds by Catarina Vasconcelos 

-My Mexican Bretzel by Nuria Giménez

-Purple Sea by Amel Alzakout and Khaled Adbulwahed

-Night Shot by Carolina Moscoso

 

  • National Feature Competition:

Prizes Awarded:

Grand Prize for National Feature Competition presented by Studios St-Antoine

Special Jury Prize for National Feature Competition presented by PRIM

Eligible Films:

-Apatrides by Michèle Stephenson

-Errance sans retour by Olivier Higgins and Mélanie Carrier

-L'histoire interdite by Ariel Nasr

-L'Indien malcommode by Michelle Latimer

-Prière pour une mitaine perdue by Jean-François Lesage

-Sous un même soleil by François Jacob

-The Two Sights by Joshua Bonnetta

 

  • New Visions Competition:

Prize Awarded:

New Visions Award presented by Post-Moderne and la Scam

Eligible Films:

-Les libres by Nicolas Lévesque

-No Ordinary Man (Un vrai gentleman) by Aisling Chin-Yee and Chase Joynt

-Passage by Sarah Baril Gaudet

-Wintopia by Mira Burt-Wintonick

 

  •  International Short and Medium-Length Competition:

Prize Awarded:

Best International Short or Medium-Length 

Eligible Films:

-3 Logical Exits by Mahdi Fleifel

-Ankebût by Ceylan Özgün Özçelik

-Clean With Me (After Dark) by Gabrielle Stemmer

-Hole by Jaakko Pallasvuo

-Jiíbie by Laura Huertas Millán

-La Mort Blanche du Sorcier Noir by Rodrigo Ribeiro

-Mother-Child by Andrea Testa 

-the names have changed, including my own and truths have been altered by Onyeka Igwe

-The Plastic House by Allison Chhorn

-Signal 8 by Simon Liu

 

  •  

    National Short and Medium-Length Competition:

Prize Awarded:

Best National Short or Medium-Length presented by Télé-Québec and SLA Location

Eligible Films:

-Armour by Sandro Aguilar

-Bicentenario by Pablo Alvarez-Mesa

-CHSLD by François Delisle

-Communicating Vessels by Maïder Fortuné and Annie MacDonell

-Extractions by Thirza Cuthand

-Goodnight Goodnight by Mackenzie Reid Rostad

-Une image, deux actes by Sanaz Sohrabi

-Lointain by Aziz Zoromba

-Monologues du Paon by Matthew Wolkow

-Peugeot pulmonaire by Samy Benammar

-Thanadoula by Robin McKenna

 

  • Magnus-Isacsson Competition:

Prize Awarded:

Magnus-Isacsson Prize presented by DOC QuébecCinema PoliticaMainFilmFunambules Médias and ARRQ.

Eligible Films:

-Apatrides by Michèle Stephenson

-Errance sans retour by Olivier Higgins and Mélanie Carrier

-L'Indien malcommode by Michelle Latimer

-Les libres by Nicolas Lévesque

-No Ordinary Man (Un vrai gentleman) by Aisling Chin-Yee and Chase Joynt

-Sous un même soleil by François Jacob

 

Newsletter

Discover the best in documentary, take part in our year-round activities, and make the most of your festival!

Newsletter subscription

Discover the best in documentary, take part in our year-round activities, and make the most of your festival!